Krystyna Kwiatkowska

1953÷2005

Każdy chce być kochany takim, jaki jest naprawdę.

Krystyna Kwiatkowska (ur. 23 września 1953 w Radomsku, zm. 13 października 2005 w Łodzi) – polska pisarka fantasy historycznej inspirowanej celtyckimi legendami, poetka i malarka.

Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych działała w opozycji demokratycznej.

Jako poetka debiutowała w 1978 r. w miesięczniku „Więź”. W roku 1980 została laureatką I nagrody na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Poezji w Łodzi za debiutancki tom „Antygony rosną w innym klimacie”, wyrastający z oryginalnie przetworzonych doświadczeń poezji Nowej Fali. W 1994 wydała zbiór wierszy "Wolę tych, co błądzili".

W 1998 roku opublikowała powieść "Prawdziwa historia Morgan le Fay i Rycerzy Okrągłego Stołu", która została nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W tymże roku otrzymała wyróżnienie specjalne Śląskiego Klubu Fantastyki - Śląkfę. Inne jej dzieła to zbiór opowiadań fantasy inspirowanych legendą o Robin Hoodzie "Prosto z Sherwood". Wydała również zbiór hinduskich anegdot "Jak rozmawiać z idiotą" oraz wybór cytatów politycznych "Polska jabłoń demokracji".

Oprócz poezji i fantastyki, uprawiała krytykę literacką, pisała scenariusze m.in. wraz z Jackiem Kowalczykiem scenariusz filmu „Głód”, wyróżnionego prestiżową nagrodą im. Andrzeja Munka i literaturę poradniczą („Młodość nie ma wieku”, 2002).

Źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0, stan z dn.26-sie-2010 )

Wykonanie strony: Rafał K. Sikorski; © Krystyna Kwiatkowska; Hosting: www.gryzzly.com